АНДРОЖЕЛЬ Гель для зовнішнього застосування Besins Healthcare

Використання

Упаковка

гель для зовнішнього застосування 0,01 г/1 г пакетик дозований 5 г, № 10, 30

Склад

Тестостерон 0,01 г/1 г

Діагнози

Дозування

Взаємодія

Показання

Фармакологічні властивості

Протипоказання

Побічні ефекти

Особливі інструкції

Умови зберігання

Ціни

Вінниця-МЕД-СЕРВІС-1,188.15 грн./уп.
Дніпро-МЕД-СЕРВІС-1,105.45 грн./уп.
Запоріжжя-МЕД-СЕРВІС-1,174.90 грн./уп.
Івано-Франківск-ПОДОРОЖНИК-1,276.99 грн./уп.
Київ-МЕД-СЕРВІС-1,177.95 грн./уп.
Львів-АПТЕКА БАМ-1,127.99 грн./уп.
Миколаїв-РЕЦЕПТІКА-1,187.20 грн./уп.
Одеса-АПТЕКА ДОБРОГО ДНЯ-1,222.50 грн./уп.
Полтава-АПТЕКА БАМ-1,445.99 грн./уп.
Рівне-МЕД-СЕРВІС-1,188.25 грн./уп.
Тернопіль-ПОДОРОЖНИК-1,276.99 грн./уп.
Харків-МЕД-СЕРВІС-1,188.75 грн./уп.
Чернігів-МЕД-СЕРВІС-1,186.00 грн./уп.
Чернівці-D.S.-1,261.00 грн./уп.

АНДРОЖЕЛЬ (ANDROGEL)

ІНСТРУКЦІЯ для медичного застосування препарату

Затверджено МОЗ Украiни від 2016-12-01 р. № 1299. Р.п. № UA/5301/01/01

Склад

діюча речовина: testosterone;

1 г гелю містить тестостерону 0,01 г;

допоміжні речовини: ізопропілміристат, етанол 96%, карбомер 980, натрію гідроксид 0,1 N, вода очищена.

Лікарська форма

Гель для зовнішнього застосування.

Фармакотерапевтична група

Андрогени.

Код ATC G03В А03.

Клінічні характеристики

Показання

Замісна гормональна терапія тестостероном у чоловіків з недостатністю ендогенного тестостерону, якщо його дефіцит підтверджений клінічним перебігом і лабораторними тестами.

Протипоказання

Діагностований або підозрюваний рак передміхурової залози або рак грудних залоз.

Підвищена чутливість до тестостерону або до будь-якого іншого компонента препарату.

Спосіб застосування та дози

Для зовнішнього застосування.

Рекомендована доза становить 5 г гелю (50 мг тестостерону), яку наносити 1 раз на добу, бажано в один і той же самий час, вранці. Добова доза може регулюватися лікарем індивідуально для кожного пацієнта залежно від клінічного ефекту і результатів лабораторного контролю, але не має перевищувати 10 г гелю на добу. Збільшувати дозу бажано поетапно по 2,5 г гелю.

Гель наносити на чисту, суху, здорову шкіру на плечах, руках або животі.

Після розкриття пакетика весь його вміст слід витиснути і негайно нанести на шкіру. Гель не слід втирати у шкіру, а легкими рухами розмазати його по шкірі тонким шаром. Дати висохнути протягом принаймні 3–5 хвилин, перш ніж одягатися. Після нанесення гелю вимити руки водою з милом.

Не слід наносити гель на геніталії (пеніс та яєчка), оскільки спирт у високій концентрації може викликати місцеве подразнення.

Стабільна концентрація тестостерону у плазмі крові досягається приблизно на другу добу лікування Андрожелем. Щоб відрегулювати дозу тестостерону, концентрацію тестостерону у сироватці крові слід виміряти вранці перед нанесенням гелю, починаючи з 3-го дня від початку лікування (доцільніше — через 1 тиждень після початку лікування). Дозу можна зменшити, якщо концентрація тестостерону у плазмі крові виявиться підвищеною. Якщо концентрація низька, дозу можна збільшити, але вона не має перевищувати 10 г гелю на добу.

Побічні реакції

Найчастіше при застосуванні рекомендованої дози (5 г гелю на добу) можуть виникати шкірні реакції (10%): подразнення шкіри у місці нанесення гелю, еритема, вугри, сухість шкіри.

Побічні реакції, зафіксовані у 1 —

Таблиця 1

Системи органів Часті побічні реакції (>1/100,
З боку системи крові та лімфатичної системи Зміни у лабораторних тестах (зміни рівня ліпідів і кількості еритроцитів у крові)
Загальні розлади та порушення у місці нанесення Головний біль
З боку сечовидільної системи Порушення з боку передміхурової залози
З боку репродуктивної системи та грудних залоз Гінекомастія, масталгія
З боку нервової системи Запаморочення, парестезії, амнезія, гіперестезія
Психічні порушення Зміни настрою
З боку судин Артеріальна гіпертензія
З боку травного тракту Діарея
З боку шкіри і підшкірної клітковини Алопеція, кропив’янка

Гінекомастія, що може бути постійною, часто зустрічається у пацієнтів, які лікуються з приводу гіпогонадизму.

За даними літератури, інші відомі побічні реакції були зафіксовані після лікування пероральними або ін’єкційними препаратами, що містять тестостерон. Вони зазначені у таблиці 2.

Таблиця 2

Системи органів Побічні реакції
Метаболічні порушення Збільшення маси тіла, зміни рівня електролітів (затримка натрію, хлору, калію, кальцію, неорганічного фосфату і води) при застосуванні високих доз і/або при тривалому лікуванні
З боку кістково-м’язової системи Судоми м’язів
Психічні порушення Нервозність, депресія, ворожість
З боку дихальної системи Апное під час сну
З боку гепатобіліарної системи У дуже рідкісних випадках — жовтяниця і порушення показників функції печінки
З боку шкіри і підшкірної клітковини Різні шкірні реакції можуть виникати, включаючи акне, себорею і облисіння
З боку репродуктивної системи та грудних залоз Зміни лібідо, збільшення частоти ерекцій. Терапія високими дозами препаратів тестостерону часто оборотно припиняє або зменшує сперматогенез, унаслідок чого зменшується розмір яєчок. Замісна терапія тестостероном у рідкісних випадках може спричинити появу постійних болісних ерекцій (пріапізм), порушення з боку передміхурової залози, рак передміхурової залози*, непрохідність сечовивідних шляхів
Загальні розлади та порушення у місці нанесення Високі дози або тривале лікування тестостероном іноді збільшують частоту виникнення затримки рідини і набряків. Можуть виникати реакції гіперчутливості

*Дані щодо ризику виникнення раку передміхурової залози у зв’язку з терапією тестостероном не переконливі.

Інші рідкісні відомі побічні ефекти, пов’язані з лікуванням надмірними дозами тестостерону, включають новоутворення у печінці.

Через наявність спирту у препараті часте нанесення його на шкіру може спричинити подразнення і сухість.

Передозування

Лише один випадок передозування тестостерону після ін’єкції був описаний у літературі. Це стосувалося порушення мозкового кровотоку у пацієнта з високою концентрацією тестостерону у плазмі крові — 114 нг/мл (395 нмоль/л). Малоймовірно, що такий високий рівень тестостерону може бути досягнутий при трансдермальному застосуванні.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Андрожель призначений тільки для лікування чоловіків.

Андрожель не можна застосовувати у період вагітності або годування груддю. Клінічні дослідження такого лікування у жінок не проводилися.

Вагітним жінкам слід уникати будь-якого контакту з місцями нанесення Андрожелю (див. розділ «Особливості застосування»). Цей препарат може мати вірилізуючий вплив на плід. У разі контакту слід негайно вимити місця дотику водою з милом.

Діти. Андрожель не застосовують дітям.

Особливості застосування

Андрожель можна застосовувати, тільки якщо підтверджена наявність гіпогонадизму (гіпер- і гіпогонадотропного) та інша можлива етіологія симптомів виключена до початку лікування. Необхідно, щоб дефіцит тестостерону був чітко продемонстрований клінічними проявами (регресія вторинних статевих характеристик, зміни будови тіла, астенія, зниження лібідо, еректильна дисфункція) і підтверджений двома окремими аналізами крові на вміст тестостерону. Дотепер не існує єдиної думки щодо змін концентрації тестостерону залежно від віку, але необхідно мати на увазі, що фізіологічні рівні тестостерону в крові зменшуються з віком.

Через можливі коливання лабораторних значень усі виміри тестостерону слід робити в одній лабораторії.

Андрожель не є препаратом для лікуванням чоловічого безпліддя або імпотенції.

Перед початком прийому тестостерону всім пацієнтам необхідно пройти повне обстеження для виключення раку передміхурової залози. У пацієнтів, які отримують тестостерон, необхідно регулярно перевіряти стан передміхурової залози і грудних залоз відповідно до рекомендованих методик (пальцеве ректальне дослідження, визначення PSA у крові) принаймні 1 раз на рік, а у пацієнтів літнього віку і у пацієнтів з факторами ризику (клінічними і сімейними) — 2 рази на рік.

Андрогени можуть прискорювати прогресування субклінічного раку передміхурової залози і доброякісної гіперплазії простати.

Андрожель слід застосовувати з обережністю онкологічним хворим із ризиком гіперкальціємії (і пов’язаної з нею гіперкальціурії) внаслідок метастазування пухлини у кістки. Таким пацієнтам рекомендується регулярно перевіряти концентрацію кальцію у сироватці крові.

У пацієнтів з тяжкою серцевою, печінковою або нирковою недостатністю лікування Андрожелем може спричиняти тяжкі ускладнення, що характеризуються набряком із застійною серцевою недостатністю або без неї. У такому разі лікування слід негайно припинити і за необхідності призначити діуретики.

Андрожель слід застосовувати з обережністю пацієнтам з ішемічною хворобою серця.

Андрожель може спричинити підвищення артеріального тиску, тож його слід призначати з обережністю пацієнтам з артеріальною гіпертензією.

У пацієнтів, які тривалий час лікуються андрогенами, крім визначення рівня тестостерону у крові, необхідно періодично перевіряти такі лабораторні параметри: рівень гемоглобіну, гематокриту (для виявлення можливої поліцитемії), показники функції печінки і профіль ліпідів.

Хворим на епілепсію і з мігренню Андрожель слід застосовувати з обережністю, тому що перебіг цих станів може погіршитися.

Є дані про підвищений ризик апное уві сні у пацієнтів з недорозвинутою статевою системою, які приймають ефіри тестостерону, особливо у тих, хто має такі фактори ризику, як ожиріння і хронічні захворювання дихальних шляхів.

Поліпшення чутливості до інсуліну може спостерігатися у пацієнтів, у яких після замісної терапії андрогенами досягнутий нормальний рівень тестостерону у плазмі крові.

Деякі клінічні ознаки — дратівливість, знервованість, збільшення маси тіла, часті або тривалі ерекції — можуть вказувати на надмірний ефект препарату, що потребує регулювання дози Андрожелю.

Якщо у пацієнта виникає тяжка місцева реакція, необхідно переглянути доцільність продовження терапії.

До уваги спортсменів. Даний лікарський препарат містить активну речовину (тестостерон), що може дати позитивну реакцію в антидопінгових тестах.

Андрожель не можна застосовувати жінкам через можливий вірилізуючий ефект.

Можливе попадання гелю на шкіру іншої людини

Якщо не дотримуватися обережності, гель з тестостероном може потрапити на шкіру іншої людини при тісному контакті, що може спричинити підвищення рівня тестостерону в крові і появу побічних ефектів (надмірний ріст волосся на обличчі і тілі, огрубіння голосу, порушення менструального циклу) у випадку повторних контактів (ненавмисна андрогенізація).

Лікар повинен поінформувати пацієнта про цей ризик і необхідність дотримання заходів безпеки (див. нижче). Андрожель не слід призначати пацієнтам, які мають значний ризик недотримання заходів безпеки (при тяжкому алкоголізмі, наркоманії, тяжких психічних захворюваннях).

Потраплянню гелю на шкіру іншої людини можна запобігти, якщо носити одяг, який закриває місце нанесення гелю, і приймати душ перед можливим контактом.

При застосуванні препарату рекомендується дотримуватися таких заходів безпеки:

для пацієнтів:

  • мити руки водою з милом після нанесення гелю;
  • прикривати місце нанесення одягом після того, як гель висохне;
  • приймати душ перед будь-якою ситуацією, коли можливий тісний контакт з іншою людиною;

для людей, які не лікуються Андрожелем:

  • у разі контакту з місцем нанесення гелю, яке не було промито або не вкрите одягом, слід негайно промити водою з милом ділянку шкіри, на яку міг потрапити тестостерон;
  • повідомити лікаря про розвиток таких ознак надмірної андрогенізації, як вугри або зміни у рості волосся.

З огляду на дані про всмоктування тестостерону з Андрожелю in vitro пацієнтам слід витримувати не менше 6 годин між нанесенням гелю і прийняттям ванни або душу. Епізодичне прийняття ванни або душу у період між 1 і 6 годинами після нанесення гелю не буде суттєво впливати на результат лікування.

Щоб гарантувати безпеку партнерові, пацієнтові слід рекомендувати, наприклад, робити тривалий інтервал між нанесенням Андрожелю і статевим актом, одягти футболку, щоб закрити місце нанесення гелю протягом контакту, або прийняти душ перед статевим актом.

Крім того, рекомендується носити футболку, що закриває місце нанесення гелю, при контакті з дітьми, щоб запобігти попаданню гелю на їх шкіру.

Вагітним жінкам слід уникати будь-якого контакту з місцями нанесення Андрожелю. Якщо жінка, з якою контактує пацієнт, вагітна, йому необхідно посилити увагу до заходів безпеки при застосуванні (див. розділ «Застосування у період вагітності або годування груддю»).

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Дослідження впливу на здатність керувати автотранспортом або працювати з іншими механізмами не проводилися.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

INN:

ТЕСТОСТЕРОН

ATC:

Тестостерон

Виробник:

Besins Healthcare

Форма випуску:

Гель для зовнішнього застосування
Copyright ©All rights reserved 2020 Виданол